6. Często zadawane pytania
Jak często należy uczęszczać na zajęcia systemem Brainina i czy można uczyć się w grupie?
Wszystko zależy od wieku ucznia i jego zamierzeń. Dzieci do trzech, trzech i pół lat powinny uczęszczać dwa razy w tygodniu po pół godziny. Zajęcia w grupie nie tylko są możliwe, są wprost zalecane. Metodyka Brainina wykorzystuje elementy zabawy i współzawodnictwa, dające każdemu dziecku możliwość wykazania się. Optymalna wielkość takiej grupy to troje do pięciorga dzieci. Czteroletnie i starsze (do 10 lat) powinny uczęszczać na zajęcia dwa razy w tygodniu po 45 minut w grupach od 4- do 8-osobowych. Dwoje dzieci nie tworzy grupy, obciążenie na każde z nich staje się z czasem za duże.
Indywidualne zajęcia metodą Brainina możliwe są również jako mała część lekcji na instrumencie.
Zajęcia tylko raz w tygoniu nie są zalecane ze względu na gorsze wyniki, ale możliwe do przeprowadzenia z dziećmi po ukończeniu 10-11 lat. Zrozumiałe, że jeśli rodzice nie mają czasu i pieniędzy na lekcje dwa razy w tygodniu, dzieci powinny uczęszczać chociaż raz. Przy tym niestety nie można liczyć na rezultat, którego osiągnięcie metoda gwarantuje przy pełnowartościowym stosowaniu.
Istnieje modyfikacja metody zorientowana na zajęcia w szkołach ogólnokształcących – w większych grupach raz w tygodniu. Lekcje te mogą wykorzystywać tylko podstawowe elementy systemu i służą przede wszystkim zazznajomieniu się z kulturą muzyczną.
Uczeń, przygotowujący się do zawodu muzyka może pobierać indywidualne lekcje raz w tygodniu, do półtorej godziny. W tym przypadku wychodzi się z założenia, że uczeń jest dostatecznie zmotywowany do samodzielnej pracy pomiędzy cotygodniowymi zajęciami.
[Powrót
do wszystkich pytań]