Wszystko opisane powyżej pozwala posunąć się dosyć daleko w rozwoju melodycznego, rytmicznego, harmonicznego, polifonicznego i strukturalnego postrzegania i myślenia oraz daje możliwość już młodemu słuchaczowi na odbiór dzieła muzycznego jako całości, a nie tylko jako potoku ładnych motywów.
Czytelnikowi, który doszedł do tej strony, raczej nie trzeba wyjaśniać, po co to wszystko jest potrzebne. System szczególnie dobrze obejmuje edukację dzieci w wieku od 2-4 lat lat, ale może być również stosowany w profesjonalnym kształceniu słuchu. W przeciwieństwie do ogólnego, przedszkolnego wychowania muzycznego, rozwijanie muzycznego myślenia według metody Brainina stosuje się nie tylko we wczesnym dzieciństwie jako przygotowanie do nauki na instrumencie, lecz także w każdym wieku jako przedmiot towarzyszący przy jakimkolwiek wychowaniu muzycznym.
Różnice w stosunku do ogólnie znanego kształcenia słuchu (wiele wykorzystuje się w systemie Brainina): podobne cele osiąga się bardziej efektywnymi środkami i oprócz tego stawia się inne cele.
[czytać dalej]